INFORMATIKA U ŠKOLI

Pod nazivom Informatika u obrazovnom sustavu podrazumijeva se

• stjecanje vještina za uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije (digitalna pismenost) kojom se oblikuju, spremaju, pretražuju i prenose različiti multimedijski sadržaji;
  • uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije u obrazovnom procesu (edukacijska tehnologija, e-učenje);
  • rješavanje problema računalom uporabom nekog programskog jezika.

Učenje Informatike priprema učenika za mnoga područja djelovanja, osobna i poslovna. Osobiti doprinos učenja predmeta Informatika očituje se u razvoju računalnoga načina razmišljanja koje uključuje i tehnike rješavanja problema:

• prikazivanje informacija apstrakcijama
  • logičko povezivanje i analizu podataka
  • automatizaciju rješenja uporabom algoritamskoga razmišljanja
  • prepoznavanje, analizu i primjenu mogućih rješenja s ciljem postizanja učinkovitoga rezultata vodeći računa o dostupnim resursima
  • formuliranje problema načinom primjerenim uporabi računala i računalnih alata
  • generalizaciju procesa rješavanja problema primjenjivoga na čitav niz sličnih problema.

Nastava informatike se održava od 1. do 4. razreda te u 7. i 8. razredu osnovne škole kao izborni predmet, dok je u 5. i 6. razredu osnovne škole Informatika obavezan predmet.

Radovi učenika 4.a razreda na temu "Moj robot"

Kroz povijest smo se prisjetili kako su ljudi od davnina pokušavali vlastiti život pojednostavniti i olakšati. Na početku koristeći tek drvo i kamen kod izrade oruđa, a s vremenom i otkrićem vodene pare, električne energije i čipa dolazimo do onoga što danas imamo. Činjenica je da su roboti naša stvarnost i kako će oni automatizirano obavljati određene radnje umjesto nas. Stoga su i učenici 4.a razreda svoje ideje prenijeli na papire te nacrtali svoje robote s namjenama po želji kako bi sebi olakšali u obavezama koje svakodnevno rade. Pogledajte njihove uratke:

Rujan, 2021. godine

Dodatna nastava informatike

Božić u našoj učionici - Dodatna nastava informatike

Učenici dodatne nastave informatike su u iščekivanju praznika i nadolazećih blagdana izrazili želju i istu realizirali te time ukrasili naše malo skrovište zvano informatička učionica. Svako od učenika je napravio svog malog personaliziranog snjegovića te ga smjestio na predviđeno mjestu na potprozornjacima učionice. Ovdje možete pogledati i uživati u njihovim zanimljivim radovima.

SRETAN BOŽIĆ I NOVA 2023. GODINA!

objavio: Andrea Nikolić   datum: 20. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »