INFORMATIKA U ŠKOLI

Pod nazivom Informatika u obrazovnom sustavu podrazumijeva se

• stjecanje vještina za uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije (digitalna pismenost) kojom se oblikuju, spremaju, pretražuju i prenose različiti multimedijski sadržaji;
  • uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije u obrazovnom procesu (edukacijska tehnologija, e-učenje);
  • rješavanje problema računalom uporabom nekog programskog jezika.

Učenje Informatike priprema učenika za mnoga područja djelovanja, osobna i poslovna. Osobiti doprinos učenja predmeta Informatika očituje se u razvoju računalnoga načina razmišljanja koje uključuje i tehnike rješavanja problema:

• prikazivanje informacija apstrakcijama
  • logičko povezivanje i analizu podataka
  • automatizaciju rješenja uporabom algoritamskoga razmišljanja
  • prepoznavanje, analizu i primjenu mogućih rješenja s ciljem postizanja učinkovitoga rezultata vodeći računa o dostupnim resursima
  • formuliranje problema načinom primjerenim uporabi računala i računalnih alata
  • generalizaciju procesa rješavanja problema primjenjivoga na čitav niz sličnih problema.

Nastava informatike se održava od 1. do 4. razreda te u 7. i 8. razredu osnovne škole kao izborni predmet, dok je u 5. i 6. razredu osnovne škole Informatika obavezan predmet.

Radovi učenika 4.a razreda na temu "Moj robot"

Kroz povijest smo se prisjetili kako su ljudi od davnina pokušavali vlastiti život pojednostavniti i olakšati. Na početku koristeći tek drvo i kamen kod izrade oruđa, a s vremenom i otkrićem vodene pare, električne energije i čipa dolazimo do onoga što danas imamo. Činjenica je da su roboti naša stvarnost i kako će oni automatizirano obavljati određene radnje umjesto nas. Stoga su i učenici 4.a razreda svoje ideje prenijeli na papire te nacrtali svoje robote s namjenama po želji kako bi sebi olakšali u obavezama koje svakodnevno rade. Pogledajte njihove uratke:

Rujan, 2021. godine

Dodatna nastava informatike

3D printer u školi

Ove godine učenici na dodatnoj nastavi informatike imaju priliku izrađivati 3D modele svojih vlastitih dizajnova.
Prilikom upoznavanja s uređajem napravili smo nekoliko modela i učenicima se ova aktivnost učinila jako zabavnom.

Do kraja nastavne godine radujemo se novim avanturama i modelima koje ćemo rado podijeliti s kolegama u razredu i školi, ali i roditeljima i bližnjima.

:: opširnije ::

objavio: Andrea Nikolić  datum: 9. 10. 2023. 12:04